ترمیم دندان در تهران | ترمیم دندان چیست و روش های آن کدام است؟ - تیم دندان پزشکی نخ دندون

ترمیم دندان در تهران و روش های آن

نخ دندون » ترمیم دندان در تهران و روش های آن

زمان تقریبی مطالعه: ۲۶ دقیقه

ترمیم دندان در تهران

ترمیم دندان در تهران چه زمانی به کار شما می آید؟ ممکن است برای هر شخصی پیش آمده باشد که دندان های او دچار پوسیدگی، ترک خوردگی، عفونت و لب پریدگی شده باشند بهتر است برای جلوگیری از نمای نازیبای دندان و جلوگیری از آسیب های بیشتر، ترمیم دندان های خود را مدنظر داشته باشید. در این مقاله سعی شده است که در مورد نیاز دندان به ترمیم، روش های ترمیم دندان و مراحل آن و دیگر موارد پرداخته شود. برای فهمیدن نکات مربوط به ترمیم دندان با ما در این مقاله همراه باشید.

.برای پیدا کردن بهترین متخصص ترمیم دندان در تهران با تیم دندانپزشکی نخ دندون تماس بگیرید

در چه مواقعی به ترمیم دندان نیاز است؟

برای درمان عفونت و شکستگی دندان بهتر است که ترمیم دندان در اولویت رفع مشکل باشد. ترمیم دندان به اصلاح عفونت، شکستگی و پوسیدگی آن می پردازد. برای ترمیم دندان از روش ها و مواد خاصی استفاده می شود که به درمان حفره های موجود در دندان و رفع پوسیدگی آن ها منجر می شود. در مورد شرایط نیاز دندان به ترمیم اشاره شده است:

 • بعضی مواقع با حساسیت دندان نسبت به سرما و گرما، نیاز دندان به ترمیم احساس می شود و در بعضی مواقع، نیاز دندان به ترمیم از طریق معاینه دندانپزشکی مشخص می شود.
 • بهتر است در صورت پوسیدگی و کرم خوردگی دندان نسبت به ترمیم و درمان آن اقدام کنیم تا دوباره استحکام، مقاومت و زیبایی اولیه ی خود را به دست آورد.
 • همچنین، امکان ترمیم دندان در صورت لب پریدگی یا ترک خوردگی آن وجود دارد.
ترمیم دندان در تهران

چرا باید دندان های آسیب دیده ترمیم شوند؟

دندان هایی که دچار پوسیدگی شده اند، دارای باکتری هایی می باشند که خود این باکتری ها در گسترش پوسیدگی نقش بسیار زیادی دارند. سرعت گسترش پوسیدگی دندان بسته به میزان رعایت بهداشت دهان و دندان متفاوت است؛ اگر شخصی که جهت حفظ بهداشت دهان و دندان خود از مسواک و نخ دندان استفاده می کند، سرعت گسترش پوسیدگی دندان نیز پایین تر است. در واقع، اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، ممکن است این پوسیدگی به عصب ریشه آسیب برساند و نیاز به درمان ریشه احساس شود. علاوه بر تجمع باکتری ها و آسیب به ریشه دندان، تشکیل آبسه نیز از دیگر اثرات عدم درمان پوسیدگی دندان می باشد.

چرا پرکردن دندان مهم است؟

قبل از پرداختن به مزایا و معایب مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان، می خواهیم در مورد اینکه پرکردن دندان به چه صورت است و چگونه می تواند سلامت و زیبایی دهان را بهبود بخشد، صحبت کنیم. ترمیم دندان در تهران به منظور جایگزینی موادی در قسمت پوسیده در مینای دندان و بازیابی ظاهر، استحکام و ساختار دندان مورد استفاده قرار می گیرد. ماده ای که در هنگام پرکردن، دندان شما دریافت می‌کند در برابر باکتری ها حساس است و این در حالی است که مینای دندان قوی‌ترین بافت بدن شما است.
دندان های پشت دهان نقش بسیار مهمی در عملکرد کلی دهان شما دارند. دندان های مولر بزرگ به جویدن و شل و روان شدن غذاها قبل از عمل بلع کمک می کنند. در حالی که دندان های پرمولر به این امر نیز کمک می کنند و با دندان های جلویی شما نیز برای گاز زدن غذاهای سفت استفاده کنید.
پلاک یک ماتریکس طبیعی از مواد معدنی و باکتری است که روی دندان ها تشکیل می شود. با ایجاد پلاک، باکتری ها تجمع خواهند شد. باکتری ها نشاسته و قند ها را تغذیه می کنند، سپس یک محصول جانبی اسیدی ایجاد می کنند. این اسید مینای دندان را نرم می‌کند و باعث فرسایش و حساسیت دندانی می‌شود و به باکتری‌ها اجازه نفوذ و ایجاد حفره می‌دهد. در صورت عدم درمان، باکتری های مضر مینا و بافت زیرین آن را می خورند و باعث ایجاد حفره می شوند. در صورت عدم درمان، پوسیدگی می تواند به کانال دندان نفوذ کند که این امر منجر به درمان ریشه یا کشیدن دندان می شود.
برای پرکردن دندان، دندانپزشک باکتری ها و پوسیدگی ها را از بین می برد، دندان را به طور کامل تمیز کرده و برای تقویت یکپارچگی ساختاری دندان، یک پرکننده دندان را در سوراخ آماده شده اعمال می کند. با پر کردن دندان در جای خود، می توانید از عملکرد بازیابی شده و سلامت دهان و دندان لذت ببرید.

انواع روش های ترمیم دندان

ترمیم دندان ها به درمان مشکلاتی همچون: پوسیدگی و لب پریدگی دندان ها می پردازد و در واقع، در حفظ سلامت دندان ها بسیار تاثیرگذار است. برای درمان و اصلاح مشکلات دندان دو نوع روش درمانی وجود دارد که هر کدام از آن ها در انواع گوناگونی انجام می شوند. در ذیل به این دو نوع روش ترمیم دندان و انواع آن اشاره شده است:

برای مشاوره و آشنایی با بهترین تیم دندانپزشکی لمینیت در تهران و کامپوزیت در تهران با تیم نخ دندون تماس بگیرید.

 1. روش مستقیم:

در ترمیم دندان به روش مستقیم، مراحل مربوط به ترمیم دندان و رفع پوسیدگی آن در دهان انجام و تکمیل می شود. در واقع به این فرآیند ترمیم دندان، پر‌کردن دندان گفته می شود؛ یک ماده ی نرم جهت ترمیم دندان و برای پر کردن قسمت آسیب دیده دندان بر روی قسمت عاری از عفونت و پوسیدگی قرار می گیرد و سپس بعد از قرارگیری، سفت و محکم می شود و قادر به ترمیم دندان آسیب دیده می باشد.
روش ترمیم دندان به روش مستقیم یک نوع روش ترمیمی مقرون به صرفه است که با کمترین میزان آسیب و تهاجم به رفع مشکل بیمار و درمان آن می پردازد. در این روش برای ترمیم دندان آسیب دیده از سه نوع ماده مختلف؛ آمالگام، کامپوزیت و پروتز اینومر استفاده می شود که در ذیل به صورت مختصر در مورد آن ها پرداخته شده است.

۱٫ ترمیم دندان پوسیده با آمالگام

آمالگام نقره متشکل از جیوه، نقره، قلع، روی و مس می باشد که به دلیل قیمت پایین، قرار گیری آسان در دندان و دوام و ماندگاری بالای آن برای ترمیم دندان های پوسیده یک گزینه ی بسیار مناسب به حساب می آید اما در کنار این مزایا و ویژگی ها، آمالگام نقره به دلیل زیبایی برای ترمیم دندان های جلو بسیار مورد پسند نیست. علاوه بر این مورد، به دلیل تغییر حجم آمالگام در دندان، امکان ترک خوردگی و تجمع باکتری در داخل دندان وجود دارد که در نتیجه باعث پوسیدگی دندان می شود.
مزایا و معایب پر کردن آمالگام
پس از پر کردن دندان با این روش و هنگامی که به درستی از آن مراقبت شود، پر کردن آمالگام می تواند تا ۱۵ سال دوام بیاورد. به دلیل آلیاژ فلزی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد، پرکننده‌های آمالگام مقاومت قوی ‌تری در برابر آسیب ارائه می‌دهند و پس از آن برای مناطق بزرگ ‌تر که پوسیدگی بیشتری دارند، انتخابی برتر هستند.
با این حال، در سال های اخیر، پر کردن آمالگام به دلیل جیوه موجود در مواد مورد استفاده در آن، خیلی خوش نام نیست. جیوه یک فلز سنگین است و برخی از بیماران حساسیت خاصی به آن دارند. یکی دیگر از نکات منفی این کار ظاهر کار آن است که برای بعضی افراد مورد پسند نیست. پرکردن به حالت نقره، به خصوص هنگام خندیدن یا لبخند زدن با دهان باز بیشتر به چشم می آید. با گذشت زمان، پرکردن آمالگام می تواند ظاهر کل دندان را تیره کند و آن را مایل به خاکستری و کدر نشان دهد و بر ظاهر کلی لبخند تأثیر منفی بگذارد.

۲٫ ترمیم دندان با کامپوزیت:

پروتزهای کامپوزیتی یک نوع روش ترمیمی بسیار مناسب برای دندان ها و به خصوص دندان های جلو می باشد. این نوع مواد از رزین های ترکیبی ساخته شده اند که امکان هم رنگ شدن آن با رنگ دندان وجود دارد و در نتیجه از نظر زیبایی و ترمیم برای دندان های جلو مناسب به نظر می رسد اما بهتر است که بدانید قیمت این نوع مواد نسبت به آمالگام نقره، بیشتر است و همچنین دارای دوام و مقاومت کمتری می باشد. در هنگام استفاده از پروتزهای کامپوزیتی جهت ترمیم و زیبایی دندان های جلو، این مواد را هر پنج سال یکبار تعویض نمایید‌.
پرکننده‌های کامپوزیتی که به عنوان پرکننده‌های همرنگ دندان نیز شناخته می‌شوند، از ترکیب اکریلیک و سرامیک ساخته شده‌اند که می‌توانند به ‌طور مناسب با مینای دندان طبیعی شما ترکیب شوند. رزین کامپوزیت ترمیم زیبایی را به شما ارائه می دهد. همچنین کمتر نیاز به برداشتن مینای دندان و آماده سازی داشته و به شما این امکان را می دهد تا حد ممکن ساختار طبیعی دندان خود را حفظ کنید.

از معایب پر کردن کامپوزیت می توان به هزینه و طول عمر آن اشاره کرد. به عنوان یک درمان جدیدتر در صنعت دندانپزشکی، پر کردن کامپوزیت به اندازه پرکردن آمالگام مقرون به صرفه نیست. پر کردن رزین کامپوزیت زمان درمان طولانی تری دارد که به هزینه آن می افزاید. از آنجایی که کامپوزیت به اندازه آلیاژ فلز بادوام نیست، نتایج به طور کلی حدود ۷ تا ۱۰ سال دوام می آورند.

۳٫ترمیم دندان با پروتز اینومر:

پروتز شیشه ای آینومر متشکل از شیشه سیلیکات و اسید پلی اکریلیک می باشد که یک نوع ترکیب کرم رنگ می باشد‌. استفاده از پروتزهای اینومر اغلب جهت پر‌کردن و ترمیم دندان های پوسیده و یا دندان های آسیب دیده و شکسته کودکان که برای گاز زدن غذا نیستند، به کار می رود. از مزایای این مواد می توان قیمت مناسب و عدم تغییر حجم و حالت آن را ذکر کرد و همچنین، از دیگر مزایای این مواد، دارا بودن فلوراید می باشد که باعث جلوگیری از پوسیدگی می شود.
دریک تحقیق ک توسط یک دندانپزشک انجام شد بیمار با تحلیل شدید ریشه خارجی و از دست دادن استخوان در دندان قدامی فک مواجه شد. در این حالت دندان بیمار به طور موقت به صورت آهسته با ماتریکس زیر لثه ای گلاس آینومر برای آماده سازی برای اکستروژن ارتودنسی، حفظ پاپیلاری و کاشت ایمپلنت ترمیم شد.
به طور ساده تر این رویکرد پزشکان را قادر می سازد عفونتی را در داخل و اطراف دندان جذب شده کنترل کنند و سپس از آن به عنوان لنگر برای رویش آهسته دندان برای اصلاح ناهنجاری های استخوان و لثه استفاده کنند. مزایا و معایب این تکنیک بدین شرح است:
گلاس آینومر بیشترین تنوع را از نظر کاربرد در بین مواد ترمیمی دارد تا آنجا که از آن به عنوان اکسیر دندان‌پزشکی ترمیمی نیز نامبرده می شود. منظور از گلاس، ذرات و ماتریس غیرکریستالینه و منظور از یونومر، یون کراس لینکد پلیمر (Ion cross linked polymer) است که به مفهوم پلیمره شدن به واسطه یون‌ها است.
ترکیب سازنده این ماده عبارت است از سیلیکا، آلومینا، آلومینیوم فلوراید، کلسیم فلوراید، سدیم فلوراید وآلومینیوم فسفات که این اجزا با مایع که اسید پلی آلکنوئیک است، همزده می‌شوند. شش مدل مختلف دارد که از نام گذاری هریک از این مدل‌ها، کاربرد آنها نیز مشخص است.
⦁ Fissure sealant = فیشورسیلانت
⦁ Luting = لوتینگ
⦁ Orthodontic cement = سیمان ارتودنسی
⦁ liner & bases = آستر و پایه
⦁ restorative = رستوریتیو
⦁ core build up = ساخت هسته

تفاوت این مدل های مختلف گلاس آینومر با هم، مربوط به تفاوت در نسبت پودر به مایع و نیز تفاوت در اندازه ذرات سازنده آن است. حداکثر اندازه ذرات در انواع لوتینگ پانزده میکرون است ودر انواع رستوریتیو پنجاه میکرون است. از همین جا می‌توان فهمید که کاربرد انواع گلاس آینومر به جای هم می‌تواند روی نتیجه کار اثر منفی بگذارد. گلاس آینومر را می‌توان به عنوان یک ترمیم دائمی و یا موقتی به کار برد.
این روش طی یک واکنش سلف کیور (Self Cure) ، هماهنگ می‌شود وچنانچه رزین لایت کیور (از لایت کیور برای سفت شدن کامپوزیت ها استفاده می شود) به آن افزوده شود، گلاس حاصله به صورت دوال (جفت) کیور در می‌آید. این نوع از گلاس آینومر با رزین تعدیل شده است و هیبرید آینومر نامیده می‌شوند.
بخش رزینی افزوده شده به پروتز آینومر، مانند کامپوزیت‌ها ممکن است لایت کیور و یا سلف کیور باشد. در بیشتر محصولات رایج، رزین افزوده شده از نوع لایت کیور است. انواعی هم وجود دارند که سلف کیور ولایت کیور را با هم دارند. به این ترتیب این نوع از مواد دارای سه مکانیسم کیورینگ هستند (سلف کیور رزین و لایت کیور رزین و اسید -قلیای گلاس آینومر) وبه اصطلاح tri-cure خوانده می‌شوند.
همانطور که در کامپوزیت‌های لایت کیور تابش نور باید به اندازه کافی باشد تا پلیمریزاسیون تکمیل شود؛ در رزین اصلاح شده، گلاس‌هایی که بخش رزینی آنها لایت کیوراست نیز این مساله بسیار مهمی می باشد که در غیر این صورت ترمیم مستعد جذب رنگدانه‌ها وسطح آن در معرض سایش زیاد خواهد بود.
گلاس آینومر دارای خاصیت سلف اچ (Self etch) است. با این حال برخی سازنده‌ها کاربرد جداگانه اچانت را( که اسید پلی آلکنوئیک است) برای این مواد، به خصوص انواع ترمیمی آنها و انواع RMGI توصیه می‌کنند. این اسید، در ترکیب مایع گلاس یونومر و یا به صورت جداگانه عرضه می‌شود. اعمال اسید، قدرت باند را در این ترمیم‌ها بیشتر می‌کند. اگر از اچ جداگانه بهره می‌برید، شستشوی اسید را فراموش نکنید.
ترمیم‌های گلاس آینومر باید حداقل ۲۴ ساعت بعد پرداخت شوند. ولی می‌توان انواع ترمیم‌های گلاس آینومر دوال کیور (RMGI) را در‌‌ همان جلسه ترمیمی انجام داد. پرداخت باید به همراه آب و هوای خنک کننده در حجم بالا انجام شود. این ترمیم ها باید حداقل ۲۴ ساعت، در برابر حل شدن در آب و رطوبت، محافظت شوند. می‌توان این کار را با اعمال یک لایه باندینگ و کیور کردن آن و یا یک لایه وارنیش یا وازلین انجام داد. همچنین باید از بیمار خواست در این مدت ناحیه ترمیم را مسواک نکند. ترمیم‌های RMGI نیازی به این اقدام ندارند.
برای راحتی انتقال گلاس آینومر به حفرات ترمیمی کپسول‌های گلاس آینومر عرضه شده‌اند که همانند کپسول‌های آمالگام درون آمالگاماتور هم می‌خورند وسپس به کمک تفنگ‌های مخصوص به حفره منتقل می‌شوند. انواع گلاس آینومر مانند انواع کامپوزیت دارای رنگ بندی‌های متفاوتی هستند که روی بسته بندی مربوط به آنها درج شده است. در صورت استفاده از گلاس در نواحی‌ ای که از نظر زیبایی حساس هستند، رنگ مناسب را انتخاب کنید.

تیم دندانپزشکی نخ دندون معرفی کننده بهترین دکتر ترمیم دندان در تهران در خدمت شما کاربران عزیز است.

۲.ترمیم دندان به روش غیر مستقیم:

 

روش دیگر ترمیم دندان در تهران به صورت غیر مستقیم می باشد که در واقع در این روش؛ قطعات مورد نیاز برای درمان و ترمیم دندان در خارج از دهان آماده و ساخته می شود.
روش های ترمیم دندان به صورت غیر مستقیم یک نوع روش ترمیمی ثابت و دائمی می باشد که نیاز به رویه های بیشتر و ابزارآلات بیشتری برای ترمیم دارد و شامل مراحلی همچون: معاینه دهان و دندان ها، آماده کردن دندان ها، ساخت مواد و ونیر موقت و روکش دندان می باشد؛ به همین دلیل هزینه ی ترمیم دندان به این نوع روش، بالاتر از هزینه ی ترمیم به روش مستقیم است. اما با این وجود روش ترمیمی غیر مستقیم به دلیل مقاومت بالاتر، ثبات بیشتر و راهکار مناسب تر برای بهبود وضعیت ظاهر دندان ها و ترمیم آسیب دیدگی آن ها مناسب تر از روش ترمیمی مستقیم می باشد. این نوع روش ترمیمی به صورت های روکش دندان، پل دندان، ایمپلنت دندان و باندینگ دندان انجام می شود که در ذیل به آن ها اشاره شده است.

 • روکش دندان:

روکش دندان از فلز، سرامیک و ترکیبی از این دو ساخته می شود که جهت بهبود وضعیت ظاهر دندان آسیب دیده، کاملاً بر روی آن ها کشیده می شود و به نوعی به آن، سرپوش دندان نیز گفته می شود. از انواع روکش های دندان می توان به روکش تمام فلز، روکش سرامیکی، روکش PFM، روکش زیرکونیا، روکش های E- MAX یا دیسیلیکات لیتیوم و روکش های کامپوزیت صمغ اشاره کرد.
فرایند انجام این کار معمولا بین یک تا دو جلسه طول می کشد. اگر روکش از نوع آماده باشد معمولا فقط یک جلسه نیاز است تا انجام شود ولی اگر قرار باشد در آزمایشگاه دندانسازی ساخته شود، به دو جلسه احتیاج خواهد داشت.اولین جلسه برای آماده‌سازی دندان و انتخاب رنگ روکش و دومین جلسه برای چسباندن روکش روی دندان است.
پزشک قبل از اینکه روکش را روی دندانتان بچسباند، آن را روی دندان می گذارد و آن را به شما نشان خواهد داد تا مطمئن شود از ظاهر آن راضی هستید. سپس با چسب مخصوص آن را به دندان می چسباند تا محکم سر جایش قرار گیرد. البته روکش هایی که در آزمایشگاه ساخته می شوند گزینه مناسب تری هستند زیرا مخصوص دندان بیمار قالب‌گیری می شوند.
انواع روکش دندان معمولا سال ها ماندگاری خود را خواهد داشت ولی درست مانند دندان های اصلی گاهی ممکن است بشکند یا خرد شود. بسته به نوع روکشی که شما انتخاب می کنید، پزشک میزان دوام آن را به شما اطلاع می دهد. درصورتی که روکش دندانتان بشکند یا کمی خرد شود، می توانید آن را ترمیم کنید یا حتی روکش جدیدی جای آن بگذارید.

 • پل دندان:

از دیگر روش های ترمیمی و اصلاحی دندان های آسیب دیده، نصب پل های دندانی می باشد. پل های دندانی ساخته شده از پورسلین، فلز و یا ترکیب این دو می باشد. در واقع پل های دندانی همچون دندان های مصنوعی می باشد که جهت پرکردن فاصله ی بین دندان ها به کار می رود. در مورد نصب این پل ها، ممکن است که این پل ها بین دو دندان طبیعی قرار گیرند یا فقط متصل به یک دندان باشند و یا در صورت لزوم فاصله ی زیاد از دندان ها به نزدیک ترین آن ها از طریق چسب متصل شود.

 • ایمپلنت دندان:

یکی دیگر از روش های ترمیمی دندان به صورت غیر مستقیم، ایمپلنت دندان می باشد؛ ترمیم دندان به روش ایمپلنت را می توان یکی از بهترین روش های ترمیمی دانست؛ چرا که این نوع روش ترمیمی دارای طول عمر و ماندگاری بالایی می باشد و همچنین از استحکام و زیبایی خاصی برخوردار است.
ایمپلنت دندان یک نوع ابزار مخصوص ترمیم و درمان دندان می باشد که از جنس پورسلین می باشد و با کمک جراحی جهت نگه داشتن روکش دندان یا پل به استخوان فک متصل می شود‌. پروسه ی درمان دندان از طریق این نوع روش ترمیمی، طولانی و زمانبر است و ممکن است ۳ الی ۶ ماه به طول بینجامد که دلیل این زمان، شکل گیری استخوان فک در اطراف ایمپلنت می باشد.

 • باندینگ دندان:

باندینگ دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی است که دندان ترک خورده، ترک خورده یا شکسته شده را ترمیم می کند. همچنین به تغییر رنگ دندان ها، فاصله بین دندان ها و حتی بلندتر کردن کلاه دندان کوتاه تر از بقیه کمک می کند.
هنگامی که پوسته ی روی مینای دندان ها دچار آسیب و لکه شده و یا دارای فرم و شکلی نامناسب است، می توان با انجام باندینگ غیر مستقیم دندانی یا ونیر به ترمیم دندان آسیب دیده پرداخت. می توان گفت این نوع روش یکی از روش های ترمیمی محبوب می باشد؛ چرا که این روکش ها شبیه به رنگ طبیعی مینای دندان ها ساخته می شوند و به ظاهر دندان ها یک نمای زیبا می بخشند.
باند یک رزین کامپوزیت است که جایی که دندان شما شکسته است را می گیرد تا آن را به خوبی جدید جلوه دهد. برخلاف روکش (که برای پر کردن استفاده می شود)، رنگ کامپوزیت مشابه رنگ دندان خواهد بود، بنابراین طبیعی به نظر می رسد. باندینگ دندان برای دندان هایی که آسیب های جزئی دیده اند و به شدت پوسیده نشده اند بهترین است.
بسیاری از مردم بیشتر نگران لبخند خود هستند، اما رفع تراشه ها و ترک ها نیز به طور کلی برای سلامت دهان و دندان شما حیاتی است. به شما کمک می کند تا به درستی بجوید و از آسیب بیشتر که حتی می تواند سلامت دندان های اطراف را تهدید کند، جلوگیری می کند.


اگر یک دندان (یا بیشتر یک دندان) را از دست دادید یا دندان به شدت آسیب دیده است، ممکن است ایمپلنت دندان را به باندینگ ترجیح دهید. ایمپلنت های دندانی به طور کامل با ایمپلنت و روکش چینی جایگزین دندان و ریشه می شوند.
علاوه بر این، باندینگ دندان برای افرادی که از رنگ دندان های خود راضی هستند، بهترین روش است. اگر این را نیاز دانستید که دندان‌هایتان را سفید کنید، باید قبل از اینکه از دندانپزشکتان برای شما باندینگ دندان را انجام دهد، این کار را انجام دهید. دندانپزشک پیوندی مشابه رنگ دندان‌های طبیعی شما انتخاب می‌کند و اگر بعداً دندان‌هایتان را سفید کنید، مینای طبیعی شما روشن ‌تر می‌شود، اما باند شما تغییر رنگ نمی‌دهد.

ترمیم دندان در تهران

مراحل ترمیم دندان

ترمیم دارای مراحلی می باشد که نمی توان با عجله و نظر شخصی بیمار دست به ترمیم زد. در ذیل مراحل ترمیم دندان به ترتیب ذکر شده است:
۱. عکس گرفتن از دندان های بیمار
۲. ارزیابی عکس و بررسی و معاینه ی دندان های بیمار
۳.تشخیص شدت و نوع آسیب دندان توسط دندانپزشک
۴. پرسش دندانپزشک از بیمار در مورد داشتن آلرژی جهت استفاده از نوع مواد بیهوشی در ترمیم دندان
۵. تراش دندان به وسیله ی توربین دندانپزشکی توسط دندانپزشک و سپس، شست و شوی آن
۶.پر شدن دندان با مواد آمالگام یا کامپوزیت

ترمیم دندان در تهران
کدام یک برای پر کردن دندان به روش غیر مستقیم: آمالگام یا کامپوزیت؟

برای عده ای این سوال پیش می آید که آیا پرکردن دندان با آمالگام بهتر است یا کامپوزیت؟ برای جواب به این سوال، در ذیل به مقایسه ی این دو نوع ماده پرداخته شده است.
هر دو ماده مزایا و معایب خاص خود را دارند. دانستن این موارد از قبل می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد نوع پرکردن دندانی که می‌خواهید، به صورت منطقی و آگاهانه تصمیم بگیرید. معمولا بدون اینجا حفره در دندان های شما بدون هیچ مشکلی از دندان های خود استفاده کنید، اما احتمال بسیار بالا وجود دارد که در صورت ایجاد مشکل نیاز به پر کردن دندان خود داشته باشید. تخمین زده می شود که حدود ۹۰ درصد از مردم آمریکایی بین ۲۰ تا ۶۴ سال حداقل یک حفره دارند که این تعداد برای افراد بالای ۶۵ سال به ۹۶ درصد افزایش می یابد.

برتری های آمالگام نسبت به کامپوزیت جهت ترمیم دندان

 • ماده ی آمالگام نسبت به کامپوزیت دارای استحکام بالاتری می باشد و استفاده از آمالگام برای دندان های عقبی که در معرض فشار بیشتری هستند، مناسب تر دیده می شود.
 • از دیگر مزایای آمالگام برای پر کردن دندان، قیمت پایین تر آن نسبت به ماده ی کامپوزیت می باشد.
 • ترمیم دندان با آمالگام سریع تر از ترمیم دندان با کامپوزیت صورت می گیرد.
 • برای دندانپزشک، پر کردن دندان با آمالگام راحت تر از کامپوزیت می باشد.
 • دوام و ماندگاری آمالگام طولانی تر از کامپوزیت می باشد.
 • برای پر کردن دندان های آسیب دیده با کامپوزیت، باید قسمت های مورد نظر خشک باشند و چون خشک بودن مناطقی همچون: دندان های عقبی و پوسیدگی های زیر مرز لثه، یک امر دشوار می باشد؛ استفاده از آمالگام نسبت به کامپوزیت برای پر کردن دندان های آسیب دیده و ترمیم آن ها مناسب تر به نظر می رسد.

برتری های کامپوزیت نسبت به آمالگام جهت ترمیم دندان

 • ماده ی کامپوزیت جهت زیبایی دندان های جلو نسبت به ماده ی آمالگام کاربردی تر است.
 • در پر کردن دندان با مواد کامپوزیتی، حجم کمتری از دندان تراش داده می شود.
 • قابلیت شکل گیری مواد کامپوزیتی نسبت به آمالگام بیشتر است و به همین دلیل، شکل دندان ترمیمی طبیعی تر به نظر می رسد.
 • از برتری های کامپوزیت نسبت به آمالگام، عایق بودن آن نسبت به سرما و گرما است؛ دندان های پر شده با آمالگام نسبت به سردی و گرمی بیشتر
 • حساسیت نشان می دهند در حالیکه دندان های پر شده با کامپوزیت، نسبت به سرما و گرما حساس نیستند‌.
 • امکان آلرژی نسبت به کامپوزیت بسیار کمتر از آمالگام می باشد.
 • پیوند برقرار شده بین کامپوزیت و دندان بسیار محکم است که موجب محافظت دندان در برابر شکستگی می شود.

شما می توانید برای آشنایی با بهترین متخصصان ترمیم دندان در شمال تهران با پشتیبانان نخ دندون تماس بگیرید.

ترمیم دندان
مراقبت های لازم از دندان ترمیم شده و ترمیم دندان در تهران

بهتر است بدانید، زمانی که یک دندان دچار پوسیدگی می شود مراقبت و حفظ سلامت آن، تنها به برداشتن عفونت و ترمیم آن ختم نمی شود بلکه باید در حفظ بهداشت دندان ترمیم شده دقت داشت و بعضی از نکات مراقبتی را مدنظر داشت که در ذیل به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

 •  اولین نکته ای که در مراقبت از دندان ضروری است، حفظ بهداشت دهان و دندان می باشد.
 • حفظ بهداشت دهان و دندان با انجام حداقل دو بار مسواک زدن در طول شبانه روز، استفاده از نخ دندان و دهانشویه حاوی فلوراید صورت می گیرد.
 •  از خوردن و جویدن مواد غذایی سخت بپرهیزید؛ چرا که باعث فشار آمدن و آسیب رسیدن به دندان های شما می شود.
 • دندان قروچه باعث آسیب رسیدن به ساختار دندان های شما می شود و اگر دارای این مشکل هستید، بهتر است حتماً به فکر آن باشید.
 • مراجعه هر شش ماه یکبار به دندانپزشکی را جهت بررسی سلامت دندان های خود و جلوگیری از آسیب های احتمالی آن ها فراموش نکنید.
 • احتمال وجود درد دندان و لثه در روزهاي اول در برخي موارد وجود دارد اگر احساس کردید که نیاز به خوردن مسكن دارید پیش از آن با پزشک خود هماهنگ شويد. گاهي اوقات به علت درآمدن لخته خون از حفره دندان كشيده شده، عارضه ای بوجود مي آيد كه اصطلاحاً درای ساكت (حفره خشک) ناميده مي شود.

تیم دندانپزشکی نخ دندون، مرکز تخصصی دندانپزشکی در تهران متشکل از مشاوران متخصص و خبره و همکاری با بهترین دندانپزشکان متخصص ترمیم دندان در تهران در تلاش است بهترین و با کیفیت ترین خدمات دندانپزشکی را معرفی نماید. برای آشنایی با متخصصان ایمپلنت در تهران، ارتودنسی در تهران و دندانپزشکی اطفال در تهران با مشاورین ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

 

وقتی آب میخورم دندانم کمی درد میگیرد مشکل چیست؟

اگر به تازگی دندان خود را ترمیم کرده اید این درد عادی است و ممکن است تا حدود ۲ ماه همراه شما باشد

آمالگام مقاوم تر از مواد سفید است؟

برای این سوال جواب قطعی نیست تنها میتوان گفت شرایط برای دندان های مختلف متفاوت است

چرا دندانی که با آمالگام ترمیم کردم تیره شده است؟

آمالگام پس از مدتی از رنگ نقره ای به سیاه تغییر رنگ میدهد و سایه آن روی کل دندان میافتد و جای نگرانی نیست

زمان مورد نیاز: ۲۰ minutes.

چگونه در نزدیکترین کلینیک تیم دندانپزشکی نخ دندون نوبت رزرو کنم؟

 1. از طریق وب سایت

  برای رزرو نوبت از طریق وب سایت می توانید در کادر پائین سایت اطلاعات خود را وارد کنید ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیریم

 2. رزرو نوبت در واتساپ

  کافی است مشخصات خود را به شماره ما در واتساپ ارسال کنید +۹۸۹۱۲۴۸۰۷۵۶۵
  واتساپ ما در سایت هم قابل دسترسی است کافیه روی آیکون واتساپ بزنید

 3. رزرو نوبت در اینستاگرام

  داخل اینستاگرام هم نمونه کارهای تیم دندانپزشکی نخ دندون رو ببین هم دایرکت بده تا تیم نخ دندون شما را راهنمایی کنند.
  [email protected]

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]

دیدگاه شما در “ترمیم دندان در تهران و روش های آن

  • تیم نخ دندون میگوید:

   با سلام
   ببینید با توجه به اینکه دندان شما خلفی هست یا قدامی و زیبایی اون مهم هست یا نه تصمیم گیری میشه
   اما معمولا ترمیم با مواد آمالگام پیشنهاد میشه
   تیم دندانپزشکی نخ دندون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.