جراحی فک و صورت در تهران | آشنایی با جراحی فک و صورت - نخ دندون

آشنایی با جراحی فک و صورت در تهران

نخ دندون » آشنایی با جراحی فک و صورت در تهران

زمان تقریبی مطالعه: ۲۷ دقیقه

دسترسی سریع

آشنایی با جراحی فک و صورت

با جراحی فک و صورت در تهران آشنا شوید : ممکن است افرادی را دیده باشیم که دارای ناهنجاری هایی در قسمت فک و صورت خود هستند و نیازمند جراحی فک و صورت باشند. این ناهنجاری ها می تواند جلوتر یا عقب تر بودن فک از حد معمول و یا کوچک بودن چانه باشد. این افراد به دلیل ساختار نامتقارن و نامعمول فک های خود با مشکلاتی همچون؛ گاز گرفتن هنگام جویدن، شکستن و سایش بیش از حد دندان ها، داشتن درد های مزمن در ناحیه فک، مشکلات تنفسی و تلفظ غیرعادی بعضی از کلمات درگیر هستند. علاوه بر آن، به دلیل نقش داشتن شکل و ظاهر چانه و فک در زیبایی صورت، ممکن است بر اعتماد به نفس آن ها تاثیر منفی بگذارد و باعث کاهش آن شود. با وجود مشکلات بیان شده در قسمت فک و صورت، امکان اصلاح و درمان آن ها وجود دارد. در این مقاله در مورد جراحی فک و صورت و انواع آن، روش های درمان، مراقبت های بعد از عمل جراحی، تغذیه در دوران بعد از عمل و دیگر موارد توضیح داده‌ایم. پس بهتر است برای فهمیدن این نکات، برای خواندن این مقاله وقت بگذارید.

برای پیدا کردن بهترین متخصص ارتودنسی در تهران با تیم دندانپزشکی نخ دندون تماس بگیرید.

جراحی فک و صورت چیست؟

جراحی فک و صورت یک شاخه ی تخصصی از رشته ی پزشکی می باشد. این عمل به بررسی و درمان ناهنجاری های فک و صورت می پردازد. با جراحی فک و صورت امکان اصلاح و درمان ناهنجاری های استخوان فک و ناهمراستایی آن ها فراهم می آید و به صورت و اجزای آن، زیبایی و توازن بخشیده می شود. اگر کسی که مشکل ناهنجاری فک دارد اما ارتودنسی به تنهایی قادر به درمان آن نیست، علاوه بر ارتودنسی، می توان با انجام جراحی فک و صورت به درمان آن پرداخت. همچنین باید خاطر نشان کرد که قبل از تصمیم به انجام جراحی، باید از سالم بودن لثه ها اطمینان حاصل کرد؛ چرا که ممکن است در صورت عفونت داشتن یا مریض بودن لثه ها، جراحی لثه قبل از جراحی فک و صورت لازم به نظر رسد.

آشنایی با بهترین مراکز جراحی فک و صورت در تهران
آشنایی با بهترین مراکز جراحی فک و صورت در تهران

دلایل مراجعه به جراح فک و صورت

مراجعه به جراح فک و صورت ممکن است به خاطر دلایل و شرایطی صورت گیرد که در ذیل به آن ها اشاره شده است:

 • دندانپزشک یا پزشک ممکن است به دلیل مشکلات و شکستگی های ناحیه ی فک و صورت، بیمار را به جراح فک و صورت ارجاع دهد.
 • یکی دیگر از دلایل مراجعه به جراح فک و صورت، درمان فک های نامرتب و اصلاح آن ها می باشد.
 • از دلایل مراجعه به جراح فک و صورت، ارجاع بیمار توسط دندانپزشک به یک جراح فک و صورت می باشد تا او را از درد مزمن گیجگاهی زیر‌آرواره ای (TMJ) رهایی دهد.
 • کسانی که از سرطان فک، صورت و یا گردن رنج می برند می توانند برای درمان به جراح فک و صورت مراجعه کنند؛ چرا که این جراحان، با مهارت کافی و توانایی بالای خود قادرند تومور را بدون صدمه به دیگر اعصاب ظریف مجاور آن از بدن جدا نمایند.
 • بعضی از جراحان فک و صورت دارای تخصص در زمینه ی جراحی ترمیمی برای ترمیم شکستگی فک، استخوان گونه و دندان می باشند و کسانی که صورت آن ها در تصادف یا هر حادثه ی دیگری زخمی  شده است، ممکن است برای اصلاح شکستگی و درمان خود به جراح فک و صورت معرفی شوند.
 • بعضی دیگر از افراد، مایلند که در ساختار و ظاهر فک و صورت خود تغییر ایجاد کنند تا ظاهر صورت آن ها زیباتر به نظر برسد و جراح فک و صورت می تواند آن ها را در این زمینه کمک کند.

شما می توانید برای آشنایی با بهترین متخصصان جراحی فک و صورت در تهران با مشاوران نخ دندون تماس بگیرید.

علائم فک شکسته شده

فک شکسته شده علائمی مانند بی حس شدن، متورم و کبودی بر روی صورت را در بر خواهد داشت. داشتن درد در ناحیه صورت و فک احساس درد هنگام باز کردن دهان هم می تواند دلایل دیگر آن باشد. برای برخی افراد ممکن است فک متمایل به سمت چپ و راست شود و از حالت طبیعی بیشتر یا کمتر رشد کند. قرار نگرفتن دندان‌ها روی یکدیگر و نامتقارن شدن و مشکلات تنفسی همگی از علائم این مسئله خواهند بود. حتی ناتوان شدن فرد در جویدن غذا و مشکلات گفتاری هم می تواند به عات شکستگی فک باشد. در صورت مشاهده این عوامل به دندانپزشک مراجعه فرمایید. علائم فک جابجا شده:

 • ناتوان بودن در بستن دهان
 • احساس درد در فک و صورت
 • تراز نبودن فک بالا و پایین
 • عدم توانایی در بردن دندانهای پایین در پشت دندانهای بالا
جراحی فک و صورت در تهران
آشنایی با بهترین مراکز جراحی فک و صورت در تهران

تفاوت فک شکسته و فک جا به جا شده در چیست؟

فک شکسته مربوط به شکستگی آرواره و خود استخوان فک بوده و فک جا به جا شده به صورتی است که از موقعیت اصلی خود به سمت بیرون حرکت کرده باشد. در هردو آسیب های مربوط به فک بیمار درد شدیدی را در ناحیه صورت و فک خود احساس کرده که مانع از حرکت درست فک می‌شود. هنگامی که فک دچار شکستگی می‌شود صورت متورم و کبود می‌شود. در صوتی که فک جا به جا شده تنها باعث به وجود آمدن ناهمواری فک پایین با جمجمه خواهد شد. درمان کردن فک شکسته به میزان آسیبی که به فک وارد شده بستگی دارد ولی در مورد فک جابه جا شده پزشک می‌تواند با وارد کردن ضربه‌ای با دست فک را کاملا جا به جا کند.

تومور فکی

تومورها و کیست های فک ضایعات نسبتاً نادری هستند که در استخوان فک یا بافت های نرم دهان و صورت ایجاد می شوند. تومورهای فک، تومور با عنوان ادنتوژنیک معرفی می شوند. این تومورها غیر سرطانی خوش خیم بوده، اما به استخوان فک حمله کرده و سبب جابه جایی دندانها و تغییر شکل فک و دندان خواهد شد. گزینه های درمانی تومورها و کیست های فک ب توجه به نوع رشد یا ضایعه ای که وجود دارد، مرحله گسترش تومور و علائم متفاوتی دارد. جراحان دهان، فک و صورت (دهان و فک و صورت) می توانند تومور فک را با جراحی یا در مواردی با درمان دارویی یا ترکیبی از جراحی و درمان دارویی نیز درمان کنند.

سرطان فک چیست؟

سرطان فک چه به ضورت خوش خیم و چه بدخیم ، می توانند در دهان و فک ایجاد شوند.فک متورم مانع باز شدن دهان می شود و از نشانه های سرطان فک است. تومورهای فک اغلب تا رسیدن به مراحل خطرناک، علائم ندارند. معمولاً توسط عکس برداری با اشعه ایکس مشخص خواهند شد.  تومورهای فک از نظر بالینی تشخیص داده می شوند زیرا رشد آنها باعث تورم صورت، کام یا برجستگی آلوئول (قسمتی از فک که دندان ها را نگه می دارد) شود. همچنین می توانند باعث حساسیت استخوان و درد شدید شوند. اکثر سرطان هایی که بر فک تأثیر می گذارند از فک شروع نمی شوند. بلکه سرطان های سر و گردن هستند که معمولاً در دهان، گلو یا غدد بزاقی شروع خواهند شد. برخی از سرطان های استخوانی نیز هستند که می توانند فک را تحت تاثیر قرار دهند، اما این موارد بسیار نادر هستند و تنها ۱ درصد از کل سرطان های سر و گردن را دربر می گیرد.

انواع جراحی های فک و صورت

جراحی های فک و صورت در انواع متعددی انجام می شود که در ذیل، تعدادی از آن ها ذکر شده است:

جراحی فک بالا

یکی از معمول ترین جراحی های فک و صورت، جراحی فک بالا می باشد که جهت بهبود عقب رفتگی فک بالا، درمان کراس بایت و اپن بایت انجام می شود. در جراحی فک بالا، استخوان فک بالا به گونه ای توسط دکتر برش داده می شود که حرکت دندان های فک بالا به صورت یکجا صورت گیرد. ارتودنتیست پس از مطمئن شدن حرکت فک بالا، فک و دندان ها را در یک موقعیت مناسب، محکم می کند به گونه ای که قرارگیری دندان های فک بالا بر روی دندان های فک پایین به درستی انجام شود.

تیم دندانپزشکی نخ دندون معرفی کننده بهترین دکتر جراحی فک و صورت در شرق تهران در خدمت شما کاربران عزیز است.

استئوتومی فک بالا

این جراحی از طریق ایجاد برشی در لثه ی فک بالای بیمار صورت می گیرد. بعد از این مرحله فک به صورت کنترل شده شکسته می شود و به محل جدیدی که پیش از جراحی توسط مدل های دندانی تعیین شده، حرکت داده می‌شود. سپس یک قطعه پلاستیکی کوچک به دندان‌ها متصل شده تا محل جدید فک بالا تعیین گردد که بعد از آن با صفحات فلزی کوچک و پیچ‌هایی در محل خود محکم خواهند شد. این صفحات و پیچ‌ها از جنس تیتانیوم بوده که یک فلز بسیار بی‌اثر است و استفاده از آن در بدن بی‌خطر می‌باشد. در نهایت لثه با استفاده از بخیه‌های قابل جذب بخیه زده می‌شود.

جراحی فک و صورت در تهران
آشنایی با بهترین مراکز جراحی فک و صورت در تهران

این جراحی مشکلات زیر را در بیماران اصلاح خواهد کرد:

 • کراس بایت
 • شکاف لب
 • جلو زدگی یا عقب ماندگی شدید فک بالا
 • اوپن بایت (باز ماندن جلوی دهان در هنگام بستن فک ها)
 • ظاهر نامناسب دندان ها مانند دیده نشدن دندانها یا بیش از حد دیده شدن آنها در هنگام لبخند
 • کمبود رشد میانه صورت

جراحی فک پایین

با انجام جراحی فک پایین می توان عقب رفتگی یا بیرون زدگی فک پایین را درمان کرد. امکان برش فک استخوان از طریق دو روش؛ استئوتومی SSRO و استئوتومی IVRO وجود دارد و پس از برش فک به یکی از این دو طریق، تثبیت فک با استفاده از پلیت و پیچ بعد از قرار گیری آن در جای مناسب انجام می شود.

استئوتومی فک پایین

این جراحی همانند استئوتومی فک بالا از طریق یک برش در انتهای دهان در لثه مجاور دندان‌های آسیای بزرگ انجام می‌شود. به کمک دسترسی ایجاد شده، فک پایین بصورت مورب بریده و بصورت کنترل شده شکسته خواهد شد تا به محل جدیدی که پیش از جراحی توسط مدل های دندانی تعیین شده، حرکت داده ‌می شود. پس از این مرحله یک قطعه پلاستیکی کوچک به دندان‌ها متصل شده تا محل جدید فک پایین تعیین گردد که بعد از آن با صفحات فلزی کوچک و پیچ‌هایی در محل خود محکم می‌شوند. در نهایت لثه با استفاده از بخیه‌های قابل جذب بخیه زده می‌شود.

ژنیوپلاستی

ژنیوپلاستی (جراحی زیبایی چانه)، جراحی کم تهاجمی بوده که به جهت اصلاح عقب‌رفتگی چانه و دستیابی به ساختار مطلوب و زیبای صورت طراحی شده است. روش ژنیوپلاستی شامل ایجاد یک برش از میان استخوان چانه است که با آزاد کردن استخوان مشکل‌دار، جراح می‌تواند این ناحیه را به وضعیت مطلوب تبدیل کند. یک صفحه کوچک از جنس تیتانیوم به منظور محکم کردن چانه در محل جدید خود بر روی استخوان فک مورد استفاده قرار خواهد گرفت. پیچ‌های کوچکی جهت نگه داشتن دائمی صفحه در محل خود استفاده می‌شوند. این روش ساده می‌تواند به طور چشمگیری توازن، تناسب و هارمونی اجزای صورت را بهبود بخشد.

جراحی فک بالا و پایین

در بعضی مواقع جراحی فک بالا و پایین به صورت همزمان انجام می شود و از علت های آن می توان به بلند بودن صورت و داشتن مشکلاتی همچون: جلو بودن لب ها، عدم تقارن و مال اکلوژن اشاره کرد. در این جراحی، بلندی صورت با به عقب رفتن نوک چانه به عقب تنظیم می شود و در نتیجه؛ صورت، خوش فرم می شود. در مواقعی نیز فرد دچار اپن بایت شده و نیاز به جراحی زیبایی فک دارد تا دندان ها بر روی یکدیگر قرار گیرند. برای درمان این عارضه ابتدا بخشی از استخوان فک بالا که دندان بر روی آن قرار دارد برداشته می شود و پس از آن فک با استفاده از صفحات و پیچ مخصوص در جای خود تثبیت شوند. رشد نکردن فک بالا یا پایین باعث رویش نامرتب دندان ها نیز می شود و برای تنظیم روابط نهایی فکی لازم است قبل از جراحی فک، ارتودنسی انجام شود.

جراحی فک و صورت در تهران

دوره نقاهت پس از جراحی فک

دوره نقاهت کامل جراحی فک بین ۳ تا ۴ هفته خواهد بود. در این زمان بیمار بهتر است تا یک هفته بعد از جراحی فک استراحت کند. به دلیل لوله گذاری برای تنفس بیمار در زمان جراحی ممکن است بیمار پس از بهوش آمدن از ۲۴ الی ۴۸ ساعت در ناحیه گلوی خود احساس درد داشته باشد. برای کاهش درد و همچنین جلوگیری از ایجاد عفونت، داروهایی توسط جراح تجویز خواهد شد که باید به موقع و به طور کامل مورد استفاده قرار گیرد. حداقل تا سه هفته پس از جراحی فک نباید از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و وارفارین، الکل و دخانیات استفاده شود زیرا در روند بهبودی مشکلات بزرگی ایجاد می کند. پس از انجام عمل فک باید بیشتر از قبل به بهداشت دهان و دندان ها پرداخت.

جراحی چانه

جراحی چانه به دلیل کمبود چانه و عقب رفتگی فک پایین صورت می گیرد و جراح با برش قسمتی از جلوی فک و تثبیت آن در موقعیت مناسب، به اصلاح کمبود چانه و درمان ناهنجاری چانه می پردازد. اگر عقب بودن چانه با عقب بودن دندانهای پایین همراه باشد، عمل جراحی فک پایین نیز همزمان صورت می گیرد.  اما در مواردی که فقط چانه عقب بیمار است و ارتباط بین دندانها چندان مشکل ندارد فقط جراحی چانه انجام می شود.

جلو بردن چانه

در عمل جراحی چانه، برش کوچکی در برجستگی پایین چانه ایجاد شده و استخوان آن جلو کشیده خواهد شد و سپس با پیچ و پلاک و یا با سیم در جای جدید ثابت می شود.

کوچک کردن چانه

ممکن است جراحی چانه برای کوچک کردن چانه های جلوزده انجام شود که در این صورت جلوی استخوان چانه برش خورده و برداشته می شود.

بزرگ کردن چانه

در چانه هایی که کوچک هستند و عقب تر از حد طبیعی می باشند این عمل مناسب است. این جراحی بیشتر از کوچک کردن چانه به منظور زیبایی چانه استفاده می شود. در این جراحی چانه با هدف بزرگ کردن و تغییر شکل انجام می شود. این جراحی را می توان با قرار دادن پروتز در چانه و ژنیوپلاستی نیز انجام داد. از مزایای این جراحی می توان به این نکته اشاره کرد که به صورت سرپایی و بدون بیهوشی انجام می شود. دوره ریکاوری کوتاهی دارد و هزینه جراحی آن پایین است.

پروتز چانه

در این روش پروتز توسط جراح روی چنه قرار می گیرد: در ابتدا برش در ناحیه زیر چانه ایجاد می شود. در برخی موارد این برش در داخل دهان انجام شده و چند لایه از بافت های زیرین پوست را برش می زند. این کار به دقت انجام می شود تا به عصب اصلی چانه نرسد.

 • داخل این لایه های بافتی چانه فضایی ایجاد خواهد شد.
 • درون این فضا با محلول مخصوص استریل می شود.
 • پروتز پس از استریل شدن درون محل ایجاد شده در چانه قرار می گیرد.

برش های ایجاده شده بخیه شده و برای بهبود زخم ها محل برش با چسب های مخصوصی به نام استری استریپپ بسته می شود.

جراحی فک و صورت در تهران

فواید جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت فواید و مزایای بسیاری دارد که در ذیل به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

افزایش اعتماد به نفس

در ابتدا باید گفت که با انجام جراحی فک و صورت، صورت از نظر ظاهر تغییر می کند و دارای یک چهره ی زیبا و دلنشین می شود و به همین دلیل؛ باعث افزایش اعتماد به نفس شخص می شود. بسیاری  از افراد از فرم صورت خود راضی نیستند. این افراد می توانند با استفاده از جراحی فک، پروتز چانه و تزریق فیلرها فرم صورت خود را تغییر دهند البته بهتراست قبل از هر تصمیمی به متخصص و جراح فک مراجعه کنید و از او مشاوره بگیرید. در بعضی مواقع امکان دارد فرد با  تزریق فیلر مشکلش حل شود و همین طور برعکس این قضیه ممکن است فرد با تزریق فیلر مشکلش حل نمی شود و مجبور است اقدام به جراحی فک یا پروتز چانه کنند.

جلوگیزی از بیماری های لثه

از دیگر فواید جراحی فک و صورت، می توان به کاهش بروز بیماری های لثه و دهان اشاره کرد؛ چرا که با انجام جراحی، رعایت بهداشت دهان و دندان راحت تر صورت می گیرد. کسانی که مشکل ناهنجاری فک و صورت دارند؛ به دلیل ساختار خاص فک خود، قادر به جویدن کامل بعضی از غذاهای خاص نمی باشند و همین امر نیز باعث اجتناب آن ها از خوردن بعضی از غذاها می شود؛ اما در صورت انجام جراحی و بهتر شدن تماس دندان ها با هم، جویدن انواع غذاها به صورت راحت و کامل صورت می گیرد و می توانند از انواع غذاهای متنوع استفاده کنند.

بهبود گفتار و عملکرد دهان و دندان ها

یکی دیگر از فواید جراحی فک و صورت، بهبود عملکرد دهان و دندان می باشد. اختلال در تکلم بعضی حروف و کلمات، برطرف می شود و شخص قادر است که تلفظ حروف و کلمات را صحیح تر بیان کند. این جراحی، باعث بسته شدن راحت و بدون فشار  لب ها می شود. باعث به حداقل رسیدن گاز گرفتن لب ها و دندان ها می شود. کسانی که دندان ها به صورت مناسب بر روی هم قرار نگرفته است، ممکن است دچار ساییدگی دندان شوند ولی با انجام جراحی فک و صورت، مشکل ساییدگی دندان ها برطرف می شود.

درمان مشکلات تنفسی

دیگر مزیت جراحی فک و صورت، برطرف کردن مشکل تنفس دهانی و وقفه تنفس در خواب می باشد.

برای آشنایی با بهترین تیم جراحی فک و صورت در تهران و  متخصصین جراحی فک و صورت در غرب تهران با نخ دندون تماس بگیرید.

قبل از جراحی فک چه اقداماتی باید انجام داد

اولین گام برای انجام هر نوع جراحی، انتخاب جراح متخصص در آن زمینه می باشد. علت این مسئله آن است که میزان تاثیر جراح در نتیجه جراحی بسیار بالا می باشد. در نتیجه شما باید در انتخاب جراح فک بسیار دقت کنید تا نتیجه مطلوبی از عمل فک دریافت کنید. افرادی که برای جراحی فک آماده می شوند باید از مدتی قبل از شروع عمل فک از مصرف داروهای منعقد کننده خون همانند داروهای گیاهی ، داروهای شیمیایی هم چون آسپرین ، ژلوفن ، بروفن و غیره پرهیز کنند. این مسئله این است که مصرف داروهای فوق احتمال خونریزی در حین عمل فک را افزایش می دهد. مصرف سیگار و قلیان پیش از جراحی فک سبب مختل شدن اکسیژن رسانی در حین عمل فک می شود. به همین علت دندانپزشکان توصیه می کنند بیماران مدتی قبل از شروع جراحی فک از استعمال این موارد پرهیز کنند. زمانی که بیماران جهت انجام جراحی فک به بیمارستان مراجعه می کنند، حضور یک همراه الزامی است و نباید تنها باشند. بیماران باید در مصرف داروهای تجویزی پزشک معالج خود دقت کنند و از مصرف آن ها غافل نشوند. تمامی آزمایشاتی که جراح فک برای بیمار تجویز شده است را به دقت انجام دهد. بیماران باید جراح فک را از بیماری های قبلی و سوابق خود آگاه کرده و در رابطه با حساسیت های دارویی خود نیز به طور کامل به پزشک معالج شان توضیح دهند. بیماران مدت زمان کوتاهی قبل از شروع جراحی فک، از مصرف الکل منع می شوند زیرا مصرف الکل قبل از جراحی فک باعث ایجاد اخلال در عمل فک خواهد شد.

احتمال چه عوارض یا خطراتی بعد از جراحی فک و صورت وجود دارد؟

ممکن است بعد از جراحی، قسمت جراحی شده دچار عفونت شود. صفحات فلزی کوچکی در جراحی فک به کار می رود و همچنین پیچ هایی که برای نگهداری فک شما در حالت جدید توسط جراح تنظیم و به طور همیشگی در آن محل ثابت شده اند. این قطعات از جنسی ساخته شده اند که دچار عفونت درمحل مورد نظر، نشوند و نیازی به خارج کردن مجدد آن ها نباشد. در صورتی که بعد از گذشت چند ماه بعد از عمل دچار عفونت شوند، باید از محل استفاده شده خارج شوند که البته مشکل خاصی برای بیمار به وجود نخواهد آمد. فلز به کار رفته در این قطعات از جنس تیتانیوم است که حتی در گیت های پرواز توسط فلزیاب ها قابل شناسایی است. از دست دادن بخشی از فک و یا شکستن استخوان فک، می توانند از عوارض انجام جراحی فک و صورت باشد. ممکن است که در این جراحی، بیمار خون زیادی را از دست دهد. برای اینکه خونریزی ناشی از عمل خودتان را به حداقل خود برسانید، سعی کنید سر خود را رو به بالا نگه دارید. همچنین از شست و شوی شدید دهان و همچنین مصرف دخانیات به شدت پرهیز کنید. امکان آسیب رسیدن به عصب های فک و صورت وجود دارد. ممکن است بعد از جراحی، برخی از دندان ها نیاز به عصب کشی داشته باشند. از دیگر خطرات و احتمالات آن می تواند، انجام جراحی مجدد باشد. علاوه بر موارد بیان شده، درد پس از جراحی، کمی ورم در اطراف دهان و بی حسی موقتی پایین صورت می تواند از عارضه های پس از جراحی فک و صورت باشد. کبودی ناشی از عمل جراحی نیز بین ۱ هفته تا ۱۰ روز به طور کامل از بین می رود.

سن مناسب برای انجام جراحی فک و صورت

جراحی فک در واقع یک نوع جراحی می باشد که بر روی استخوان فک انجام می شود و برای انجام جراحی فک، حتما دقت شود که رشد استخوان ها طی شده باشد و نباید این جراحی در سن رشد استخوان ها اتفاق بیفتد. جهت احتیاط، بهتر است دختران بعد از ۱۶ سالگی و پسران بعد از ۲۱ سالگی، جراحی فک را انجام بدهند.

آشنایی با بهترین مراکز جراحی فک و صورت در تهران
آشنایی با بهترین مراکز جراحی فک و صورت در تهران

آیا در حین یا بعد از جراحی فک و صورت دردی احساس می شود؟

معمولاً بعد از هر جراحی، درد و یا ناراحتی احساس می شود. جراحی فک که توسط بیهوشی انجام می شود، شخص بیمار در حین عمل هیچ دردی را احساس نمی کند اما بعد از اتمام جراحی، درد در بدن احساس می شود و امکان کنترل آن به کمک مسکن وجود دارد.

تغذیه بعد از انجام جراحی فک و صورت

هنگامی که جراحی فک و صورت انجام می شود، توجه به تغذیه در این دوران از اهمیت خاصی برخوردار است و بهتر است که نسبت به تغذیه در این دوران حساس بود. در ذیل به صورت مختصر در مورد تغذیه در دوران بعد از عمل جراحی فک و صورت پرداخته شده است:

هفته ی اول بعد از جراحی

تغذیه این هفته دارای اهمیت خاصی می باشد و باید غذاهای استفاده شده به صورت غیر‌جویدنی باشد تا بر دندان ها و عضلات فک، فشاری وارد نکند؛ به طور مثال می توانید از غذاهای غیر‌جویدنی همچون؛ فرنی، شله زرد، سوپ و ماست استفاده کنید و البته اندازه ی غذاهای مصرفی نیز به اندازه باشد تا بر بهبودی زخم ها، تاثیر منفی نگذارد.

از هفته ی اول تا هفته ی سوم بعد از جراحی فک

در این دوره؛ می توانید از غذاهایی که به جویدن کم نیاز دارند، استفاده کنید. البته بهتر است که در جویدن و استفاده از غذاها دقت داشته باشید و می توانید غذاهایی همچون؛ پوره ی سیب زمینی، املت، کته و دیگر غذاهای نرم مصرف کنید.

از هفته ی سوم تا هفته ی ششم پس از جراحی فک

در این زمان، می توانید از غذاهایی که نیاز به جویدن بیشتر دارند، استفاده کنید. البته باز لازم به ذکر است که نسبت به غذاهای مصرفی دقت داشته باشید. با برداشتن لقمه های کوچک، می توانید فک خود را خسته نکنید. عضلات فک تا دو سه ماه بعد از جراحی، ضعیف می باشد و فشار زیادی ممکن است باعث بهبودی دیرهنگام آن شود.

از هفته ی ششم به بعد

از هفته ی ششم بعد از انجام جراحی فک، می توانید از غذاهای متنوع دیگر استفاده کنید. اما توجه کنید که هنوز عضلات فک به صورت کامل با شرایط تطبیق نیافته اند. به همین دلیل بهتر است تا سه ماه اول، از مصرف غذاهای سفت خودداری کرد.

جراحی فک و صورت در تهران

هزینه جراحی فک و صورت در تهران

قیمت جراحی فک و صورت در تهران با توجه به نوع جراحی و مشکل بیمار متفاوت است. قیمت جراحی فک و صورت در سال ۱۴۰۰ نیز به بالارفتن قیمت تعرفه ها، هزینه ابزار، تجهیزات و مواد مورد نیاز درمان و . . . دست خوش تغییر است. این هزینه ها با توجه به عواملی نظیر هزینه ارتودنسی قبل و بعد از عمل جراحی، هزینه تصویر برداری قبل از عمل فک، هزینه های پیج، صفحات و سیم های تیتانیومی مربوط به جراحی فک، هزینه بیمارستان، دستمزد جراح و بیهوشی و بیمه بیمار متغیر باشد. تیم دندانپزشکی نخ دندون، مرکز تخصصی دندانپزشکی متشکل از مشاوران متخصص و خبره و همکاری با بهترین دندانپزشکان و متخصصات جراحی فک و صورت در تهران در تلاش است بهترین و با کیفیت ترین خدمات دندانپزشکی را معرفی نماید. برای آشنایی با متخصصان جراحی فک و صورت در تهران با مشاورین ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

من شاغل هستم و میخواستم بدانم بعد از جراحی چه مدت باید استراحت کنم؟

زمان تقریبی و دوره نقاهت حدودا ۱ تا ۲ ماه است

جراحی فک و صورت چقدر درد دارد؟

متخصص با داروهای تجویز شده درد را کاهش میدهد و این درد در یکی دو روز اول پس از جراحی طبیعی است

پس از جراحی جای زخم و بخیه روی صورت هست؟

جراحی فک از داخل دهان انجام می شود و هیچ گونه جای زخمی قابل مشاهده نیست

زمان مورد نیاز: ۲۰ minutes.

چگونه در نزدیکترین کلینیک تیم دندانپزشکی نخ دندون نوبت رزرو کنم؟

 1. از طریق وب سایت

  برای رزرو نوبت از طریق وب سایت می توانید در کادر پائین سایت اطلاعات خود را وارد کنید ما در کمترین زمان ممکن با شما تماس می گیریم

 2. رزرو نوبت در واتساپ

  کافی است مشخصات خود را به شماره ما در واتساپ ارسال کنید +۹۸۹۱۲۴۸۰۷۵۶۵
  واتساپ ما در سایت هم قابل دسترسی است کافیه روی آیکون واتساپ بزنید

 3. رزرو نوبت در اینستاگرام

  داخل اینستاگرام هم نمونه کارهای تیم دندانپزشکی نخ دندون رو ببین هم دایرکت بده تا تیم نخ دندون شما را راهنمایی کنند.
  [email protected]

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاه شما در “آشنایی با جراحی فک و صورت در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.